14 Şubat 2014 Cuma

Excel Makro İle Çalışma Kitapları Arası Veri Aktarımı

Merhaba arkadaşlar.

Bugün Excelde iki çalışma kitabı arasında veri aktarımını anlatacağım.

Yukardaki şekilde görülen çalışma kitabı verilerimizin olduğu kitap. Gördüğünüz gibi 46616 satır veri var. Bu veriler üzerinde manuel olarak işlem yapmak tam bir işkencedir. Makro sayesinde yapacağınkız işlemi hatasız ve çok kısa bir sürede yapmak çok kolay.
Bu veri sayfasından 0 dan farklı verileri alt alta diğer bir çalışma kitabına aktarmak istiyoruz.
Şimdi kodları yazmaya başlayalım.

Şimdi kodları biraz açıklayalım. En üst ve en alt satır standart makro satırları. 2. satırda kk adında bir değişken tanımladık bu alt alta veri yazdıracağımız çalışma kitabı satırlarını kontrol entmek için oluşturduğumuz değişken. Ardından iki tane for döngüsü tanımladık bunlardan ilki 2-46616 arasında dönüyor bu bizim satır numaramuzı temsil ediyor. İlk resimdeki çalışma kitabında da görüldüğü gibi satır sayısı 46616 dır ve veriler 2. satırdan itibaren başlıyor. 2. for döngüsü sütunlarımızı temsil ediyor. Toplam 13 sütun bulunduğu için 1-13 arasında dönüyor.
Sonra her hücrede if sorgusuyla 0 dan farklı olup olmadığını kontrol ediyoruz. 0 dan farklıysa BüyükKitap  adlı diğer çalışma kitabının 1. sütun ve kk. satırına vieriyi yazdırıyoruz. Her yazdırmadan sonra bir alt satıra geçmesi için de kk değerini 1 artırıyoruz. Döngüleri kapattıktan sonra Makroyu çalıştırabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta makro çalışırken hangi excel sayfasının aktif olacağıdır.
Biz verilerin olduğu kitap sorgulama yapıp kriterlere uygun verileri diğer kitaba yazdırdığımız için verilerin olduğu kitap aktif haldeyken makroyu çalıştırmalıyız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder